DGR Hakkında Daha Fazla

Distinguished Gentleman’s Ride Nedir?

Distinguished Gentleman’s Ride, her yıl Eylül aynın son pazar günü gerçekleştirilen, prostat kanseri araştırmaları ve erkek intiharını önleme konusunda farkındalık yaratma ve bağış toplama amacı güden bir etkinliktir. Şık giyimli hanımefendi ve beyefendilerin klasik ve nostaljik tarz motosikletlerini sürerek bu etkinliğe katılırlar. Bu, yalnızca erkeklere yönelik bir sürüş etkinliği olmayıp, yaşamlarındaki erkekleri desteklemek isteyen şık giyimli pek çok kadın da motosikletleriyle katılmaktadır.

“Distinguished Gentleman’s Ride” Nasıl Gelişti?

don-draper-motorcycle copy.jpg

Mad Men’deki benzersiz klasik motosikleti üzerinde oturan Don Draper adlı kurgu karakterden etkilenen Mark Hawwa tarafından 2012’de kurulmuştur. Mark ayrıca, yerli ve küresel olanı bir araya getirmek adına biraz eğlence biraz da seyirlik amaçlı olarak Sydney Cafe Racers’i kuran kişidir.

Cafe Racer, son yıllarda büyük bir diriliş yaşayarak yeni nesil motosikletçiler tarafından kabul görmüştür. Bu dönemde Mark, bu işe kendi havasını ve biraz da mizah katarak işi biraz daha ileriye götürmek istedi. İlk sürüş etkinliğinde şık giyimli adamlar şehirde geçit töreni yaptılar.

Sonuçta ilk Distinguished Gentleman’s Ride 64’ten fazla şehirde 2500’ün üzerinde kişiyle gerçekleşti. Bu da Mark’a, etkinliği tüm dünyada prostat kanseri araştırması için bağış toplanmasına yönelik bir organizasyona dönüştürme fikri verdi.

Distinguished Gentleman’s Ride Nasıl Bu Kadar Hızlı Bir Şekilde Büyüdü?

Sosyal medya, Cafe Racer ve klasik motosiklet severleri dünya çapında bir araya getiren bir sıçrama tahtası işlevi gördü. Sürücü kaydı ve bağış toplama da web sitesi üzerinden yapıldı.

-2013 yılında dünya çapında 145 şehirden 11.000 katılımcı ile Avustralya Prostat Kanseri Vakfının prostat kanseri araştırmaları için 277.000 $ üzerinde para toplandı.

– 2014 yılında, 58 ülkeden 257 şehirde 20.000’in üzerinde katılımcıyla toplanan 1,5 milyon $ ile tüm dünyadan pek çok Prostat Kanseri Vakfının prostat kanseri araştırmalarına destek çıkıldı. İstanbul’da ilk defa 2014 senesinde düzenlendi.

– 2015 yılında, 79 ülkeden 410 şehirde 37.000’in üzerinde katılımcıyla toplanan 2,3 milyon $ ile tüm dünyadan pek çok Prostat Kanseri Vakfının prostat kanseri araştırmalarına destek çıkıldı.

– 2016 yılında, 90 ülkeden 503 şehirde 56.000’in üzerinde katılımcıyla toplanan 4 milyon $ (ile prostat kanseri araştırmalarına ve Movember Foundation adlı erkek intiharını önlemeye yönelik çalışan yardım vakfına destek çıkıldı. Istanbul sürüşü 100 kayıtlı sürücüye ulaştı.

-2017 yılında 95 ülkeden 70.000 katılımcı ile prostat kanseri ve erkek ruh sağlığı için 5 milyon $’a yakın bağış toplandı. İstanbul sürüşüne 150’den fazla sürücü kayıt oldu ve 100’ün üzerinde katılımcı ile Anadolu yakasında yapıldı. 4000 $’a yakın bağış toplandı.

-2018 yılında 101 ülke, 648 şehirden 115.000 katılımcı Movember adına 6 milyon $ topladı. İstanbul sürüşüne 200’den fazla sürücü kayıt oldu ve 4000 $’a yakın bağış toplandı.

-2019 yılında 648 şehirden 116.000’den fazla katılımcı Movember adına 6 milyon $ topladı. İstanbul sürüşüne 300’e yakın sürücü kayıt oldu ve 2000 $’a yakın bağış toplandı.

“Distinguished Gentleman’s Ride”a Katılmak İçin ne Yapmak Gerekir?

Katılımcılar, Distinguished Gentleman’s Ride web sitesi olan http://www.gentlemansride.com, adresine gidip kendi bölgelerindeki sürüşleri seçerek detaylı bilgi alabilirler. Genel olmayan sürüş bilgilerini, çok önemli bir sebepten ötürü herkes göremez. Yalnızca etkinlik web sitesi üzerinden kayıt yaptırmış sürücüler sürüş rotalarını görebilir. Bu sayede, kayıtlı olmayan sürücülerin etkinliğe katılmalarının önüne geçilmiş olur ve tüm katılımcıların, motorlu bir etkinliğe katılmanın beraberinde getirdiği risklerden de haberdar olmaları sağlanır. Ayrıca bağış potansiyeli de azamiye çıkartılmış olur.

Bunların yanı sıra, sürüş etkinliğini yönetilebilir tutmak gerekmektedir. Etkinliğin spor motosikletlere, gezinti motosikletlerine, macera motosikletlerine, arazi motosikletlerine ve modern scooter’lara açık olmayışının sebebi de budur. Çünkü buna izin verildiği takdirde etkinliğin boyutları fazlasıyla büyüyecek, sürüşlere gönüllü ev sahipliği yapanlar, yerel yönetimler ve kanun uygulayıcı makamlar üzerindeki yük artacak ve bunun sonucunda etkinliklerin iptali söz konusu olabilecektir. Bu sürüş etkinliklerini özel, küçük çaplı ve görsel bir şölen etkinliği olarak tutmamız önemli. Bu motosikletler, yollarımıza verilmiş bir lütuf niteliğinde. Sürüş etkinliklerini küçük çaplı tuttuğumuz takdirde, aniden iptal edilme riski olmadan daha uzun bir süre devam etme şansını arttırmış oluruz. Uzun vadeli ve güvenli bir etkinlik bizim birincil önceliğimizdir.

James Porter Hikayesi

2013 yılından beri Distinguished Gentleman’s Ride’ın hedeflerinden biri, erkeklere erken dönemde prostat kanseri taramalarını yaptırmalarını hatırlatmaktır. 2015 yılı İngiltere DGR Marka Elçisi James Porter, bu çağrımızdan bizzat yararlanmıştır. Çevresindeki doktorlardan sürekli olarak eli boş dönen James Porter,  DGR kanalıyla faydalarını öğrendikten sonra 2014 yılında PSA kan testi yaptırdı. Sonuç olarak James’de gerçekten de kanserin ilk aşaması mevcuttu. Neyse ki herhangi bir sorun olmadan operasyonla alınarak, kanserin kemiklerine ilerlemesinin önüne geçilmiş oldu. James 2015 yılı başlarında bizimle iletişime geçerek, daha önce kabul edilmemiş olan bu testleri yaptırmaya kendisini motive ettiğimiz için bizlere teşekkür etti.

Erkek Ruh Sağlığının Desteklenmesi

Geçtiğimiz dönemde toplanan bağışların bir kısmı, intihar önleme programlarına destek olmada kullanıldı. Bu, 2015 yılı etkinliğinden sonra Atlanta ABD gönüllümüzü kaybettikten sonra aldığımız bir karardı. Bu karardan sonra, ağlarımızda yer alan kişilerin birçoğunun depresyon yaşadığını ve kriz anlarında biriyle konuşmaya teşvik eden bir aracın önemini açıkça gördük.